Trods Phil Fodens alder på blot 25 år, er han allerede et koryfæ i Manchester City.
Samarbejdet ser nu ud til at fortsætte i endnu flere år.
De to parter er nemlig blevet enige om at forlænge kontrakten, så den løber til 2030.
Det skriver The Athletic.
Phil Fodens aftale med Manchester City løb oprindelig til 2027, men en ny aftale beholder ham i klubben i yderligere tre år.
Derudover er der en option skrevet ind, som giver mulighed for at forlænge aftalen med yderligere et år
Artiklen fortsætter efter billedet

Der mangler fortsat nogle formaliteter, før Foden underskriver kontrakten, men de skulle altså være enige om at forlænge med hinanden.
Phil Foden har spillet 365 kampe for klubben, siden han debuterede som blot 17-årig.
Han har vundet seks Premier League-titler, én Champions League og to FA Cup og fem Carabao Cup.
Han blev årets spiller i Premier League i 2023/24-sæsonen.
I denne sæson har han dog ikke helt været på samme høje niveau. Selvom det er blevet til 29 optrædener, er han lige nu bag Jeremy Doku, Rayan Cherki og Antoine Semenyo i Manchester Citys offensiv.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Manchester City
Premier League






































