Jupiler Pro -Anderlecht-profil roser Riemer: Alle er frigjorte
2022-12-24 14:21:02
Foto: Anderlecht

Anderlecht-profil roser Riemer: Alle er frigjorte

Anderlecht-profilen Adrien Trebel mener, at alle spillerne er blevet frigjorte og har fået selvtillid, efter Brian Riemer er tiltrådt som cheftræner i klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 18. runde

FT

CHA

0 - 1

AND

Brian Riemer har overtaget cheftræner-sædet i Anderlecht efter Felice Mazzu, og for spillerne har det betydet en frisk start.

Anderlechts rutinerede midtbanemand Adrien Trebel mener, at spillerne er blevet mere frigjorte, efter Riemer er kommet til.

- Da træneren ankom, sagde han, at alle starter fra nul. Alle vil gerne vise den bedste version af sig selv, og vi er alle frigjorte. Træneren giver spillerne selvtillid, og alle bliver behandlet på samme måde, siger Trebel ifølge Voetbal Primeur.

Selvom Riemers Anderlecht-debut endte med et pokalexit mod Genk, ser Trebel lyst på fremtiden under den danske cheftræner.

- Det vil tage tid, for der er ingen tryllekunstnere i fodbold. Der skal arbejde til, men hvis vi forbliver fokuserede, og vi alle trækker i samme retning, vil det bære frugt, siger Trebel.

Anderlecht ligger nummer 12 i Jupiler Pro League.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 18. runde

FT

CHA

0 - 1

AND

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce