Efter bare to og en halv måned i Anderlecht står danske Jan Michaelsen nu på usikker grund.
Sådan lyder det i hvert fald fra mediet Het Nieuwsblad.
Den tidligere U20-landstræner blev i starten af august ansat som assistenttræner under Brian Riemer, som så blev fyret i september.
Her var meldingen, at Jan Michaelsen blev.
Sidste uge præsenterede Anderlecht så klubbens nye cheftræner David Hubert, da efter fem kampe som midlertidig blev fastansat.
Jagten på en assistent til ham er ifølge Het Nieuwsblad i gang, og her har Issame Charaïs været nævnt som en mulig assistent.
Belgieren er assistent i Strasbourg, men han skulle angiveligt have afvist et tilbud fra Anderlecht, da han selv ønsker at blive cheftræner i sit næste job.
Nu peger pilen så på Bertrand Crasson, der i 1990'erne selv spillede mere end 300 kampe for Bruxelles-klubben.
Og derfor skriver det belgiske medie altså, at fremtiden ser mere usikker ud for danske Jan Michaelsen, hvis fremtid menes at blive overvejet af Anderlecht-ledelsen.

Anderlecht
Jupiler Pro League

































