Det er kendt, at Arsenal må undvære en af holdets helt store profiler.
I sidste uge meddelte Premier League-klubben, at Gabriel Magalhães har pådraget sig en baglårsskade, som kræver en operation, hvilket vil holde ham ude resten af sæsonen.
Men efter onsdagens flotte 3-0-sejr over Real Madrid i Champions League leverede manager Mikel Arteta en mere præcis tidshorisont.
- Det har været en sæson, hvor vi hele tiden har skullet tilpasse os. Vi har været igennem en masse ting. Vi har mistet vores nok bedste forsvarsspiller (Gabriel, red.) i fire måneder, men Jakub (Kiwior, red.) er kommet ind og har levereret, sagde han ifølge The Athletic.
Det betyder, at Gabriel må vinke farvel til en stor del af sæsonopstarten.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kiwior erstattede Gabriel mod Fulham i sidste uge, og han er startet inde i Arsenals seneste to kampe. Den 25-årige blev kåret til kampens spiller mod Everton i lørdags og var med til at holde buret rent mod Real Madrid.
Gabriel Magalhães har været en fast del af Arsenal-forsvaret i denne sæson, hvor han står noteret for 42 optrædener på tværs af alle turneringer.
Næste opgave for Arsenal er mod Brentford i weekenden, inden returkampen mod Real Madrid venter i næste uge.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Arsenal
Champions League
Premier League
































