2025-12-06 15:38:42

Arsenal-bødler i den syvende himmel: Vildeste nogenside

Arsenal blev lørdag besejret af Aston Villa i Premier League med 1-2. Villas to scoringer kom fra Emiliano Buendia og Matty Cash, og de var selvsagt i meget godt humør efter opgøret.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 15. runde

FT

AVL

2 - 1

ARS

36'
10
Matty Cash
Mål
52'
11
Leandro Trossard
Mål
90'
21
Emiliano Buendia
Mål

Det var rent kaos til det sidste på Villa Park.

I Birmingham tog Aston Villa mod Arsenal, og det blev afgjort i det sidste minut, da Emiliano Buendia fra tæt hold kunne smadre bolden i mål.

Inden havde Matty Cash også scoret, og de to målmagere satte efterfølgende ord på opgøret.

- Det er fantastisk. Det her hold har været sublimt de sidste par uger. Holdet viser så meget karakter. Det er mod det bedste hold i ligaen, og vi kæmpede bare til det sidste, siger Buendia.

Matty Cash supplerer:

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Arsenal-bødler i den syvende himmel: Vildeste nogenside
Foto: Andrew Couldridge/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi var så gode. Det er det vildeste, jeg nogensinde har prøvet.

- Vi arbejder bare videre, og vi skal forsøge at forblive konsekvente. Det er ikke en gang jul endnu.

Aston Villa ligger nummer to i Premier League. De er tre point efter Arsenal på førstepladsen.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 15. runde

FT

AVL

2 - 1

ARS

36'
10
Matty Cash
Mål
52'
11
Leandro Trossard
Mål
90'
21
Emiliano Buendia
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce