2026-04-11 18:02:47

Første gang i 11 måneder: Gavi starter i lokalopgør

FC Barcelonas Gavi starter inde for første gang siden maj 2025, når Hansi Flicks tropper tager imod lokalrivalerne Espanyol i La Liga.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 31. runde

FT

BAR

4 - 1

ESP

25. maj 2025.

Det er datoen for Gavis seneste startplads for FC Barcelona, men det bliver der lavet om på lørdag aften.

Barcelonas startopstilling til lokalopgøret mod Espanyol er udkommet, og her er den spanske midtbanespiller at finde.

Gavi har døjet med en lang skade, hvilket har holdt ham på sidelinjen i mange måneder.

Han har fået et par indhop på det seneste, og nu er han altså klar til at starte inde. Han starter på midtbanen sammen med Pedri og Eric Garcia.

Gavis indtræden er blot én ud af mange ændringer i startopstillingen i forhold til nederlaget mod Atlético Madrid i Champions League.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Første gang i 11 måneder: Gavi starter i lokalopgør
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

Cheftræner Hansi Flick har nemlig foretaget hele fem ændringer sammenlignet med den kamp.

Foruden Gavi starter Ferran Torres, Fermin Lopez, Alejandro Balde og Ronald Araújo inde.

Det betyder, at Robert Lewandowski, Dani Olmo, Marcus Rashford, Joao Cancelo og Jules Koundé alle starter ude.

Se de to holds startopstillinger herunder:

Der er kampstart klokken 18:30.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 31. runde

FT

BAR

4 - 1

ESP

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce