Bodø/Glimt har overrasket alt og alle og er nået hele vejen til semifinalen i Europa League.
I anden kvartfinale mod Lazio trak anfører Patrick Berg og den tidligere Brøndby-spiller Håkon Evjen advarsler, og til nordmændenes store overraskelse bliver karantænepointene ikke nulstillet til semifinalen.
Dermed er Berg og Evjen ude mod Tottenham.
- Laver du sjov? Jeg var også i fare, men jeg troede, det blev nulstillet. Det er jeg vældigt skuffet over, siger holdkammeraten Jostein Gundersen ifølge TV2 Norge.
- Vi kommer til at være svækket uden de spillere, men som altid er det holdet, der skal gøre det. Vi skal smøge ærmerne op og prøve at få noget med til hjemmekampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Internt i Bodø/Glimt har der været en vis forvirring omkring karantænepointene.
- Der var vældigt mange, som havde forskellige forståelser af reglerne. Vi har været i kontakt med det norske fodboldforbund efter kampen, og vi har forstået, at Patrick og Håkon ikke kan spille i London, men at de kan spille på Aspmyra.
- Selvfølgelig skulle vi have haft Patrick og Håkon med i London, men det er sådan, det er, og vi tror, vi har gode folk, der kan komme ind og løse de roller godt, siger daglig leder Frode Thomassen.
Bodø/Glimt gæster Tottenham 1. maj og har hjemmebane en uge senere.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Bodø/Glimt
Europa League

































