Nico Schlotterbeck er ikke enig med Dortmund om en ny kontrakt.
Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg kunne ellers afsløre, at Schlotterbeck og Dortmund skulle være enige om flere ting, heriblandt kontrakten, lønnen samt en frikøbsklausul.
Schlotterbeck manglede blot at give det endelige grønne lys.
Men det er ikke helt rigtigt.
Schlotterbeck har nu taget bladet fra munden og sat ord på den seneste tids rygter, og han afviser nu historien om, at han skulle være på plads.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Jeg må klart afvise det. Vi er desværre ikke nået dertil, udtaler Nico Schlotterbeck efter Tysklands landskamp mod Ghana ifølge OneFootball og fortsætter.
– Jeg er faktisk overrasket over omtalen. Jeg ville nok have truffet en beslutning i løbet af de næste par uger, men jeg har forhandlet med Sebastian i lang tid, og han er der ikke længere i Dortmund.
– Jeg må se, hvad der sker. Jeg kommer til at holde samtaler med Ole, men det er ikke tid endnu. Det er surt for BVB-fansene lige nu. Men det er heller ikke nogen nem situation for mig.
Ole Book er Dortmunds nye sportsdirektør og skal nu til at forhandle med Schlotterbeck om fremtiden.
26-årige Nico Schlotterbeck har kontrakt med Dortmund til sommeren 2027.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Dortmund
Bundesliga




































