Urvalsdeild -Qvist om stor mesterskabsfest: Gik ikke amok
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix
2022-10-13 14:58:01
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Qvist om stor mesterskabsfest: Gik ikke amok

Breidablik, der har Mikkel Qvist i truppen, er blevet islandsk mester, og det er blevet fejret i stor stil. Mikkel Qvist siger dog til bold.dk, at det ikke stak helt af, da holdet stadig har kampe tilbage. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 3. runde

FT

BRE

0 - 1

REY

Champagnen blev poppet, og øllerne blev knappet op. 

Der var nemlig kæmpe jubel i islandske Breidablik, da det blev en realitet, at det islandske mesterskab var i hus. 

Dermed kan den tidligere Superliga-spiller Mikkel Qvist også kalde sig islandsk mester.

Mesterskabet kom dog i hus på noget utraditionel vis, da Vikingur Reykjavik noget overraskende tabte til Stjarnan, og dermed var den store triumf en realitet. 

Mikkel Qvist siger til bold.dk, at mesterskabet er blevet fejret på behørig vis, uden at det stak helt af. 

- Vi havde fri i mandags, da Stjarnan og Vikingur skulle spille. Vi havde godt nok fri, men vi mødtes alle i klubben, og så fik vi mad inden og så kampen. Det faldt ud til vores fordel. Det blev selvfølgelig fejret med nogle øl, og der blev åbnet champagne. Vi brugte mandagen til at fejre det, og så havde nogle af spillerne brug for at restituere om tirsdagen, siger Mikkel Qvist til bold.dk og tilføjer:

- Vi var oppe i klubhuset for os selv, og så kom der også nogle fans og bestyrelsesmedlemmer, så jeg tror, at folk selv fik lov til at styre, hvor længe de blev hængende. Nogle har børn mig selv inklusiv, og andre skulle op i skole. 

Blev du hængende til de sene nattetimer?

- Jeg blev hængende til klokken 01-01.30, og så smuttede jeg hjem. Jeg gik ikke amok med at drikke. Vi er stadig inde i sæsonen. Jeg tænker, at det kommer, når sæsonen er færdig. 

Kæmpestort
29-årige Qvist fortæller, at triumfen betyder sindssygt meget for klubben, da det er Breidabliks andet mesterskab i historien.

- Det er selvfølgelig stort for klubben. Første gang, at holdet vandt mesterskabet, var i 2010. Ser man på de seneste år har vi virkelig været med i toppen, og i den seneste sæson lå det nok i kortene, at vi skulle have vundet mesterskabet. 

- Det glippede til allersidst. Det har været højeste prioritet at vinde mesterskabet, så vi har kunnet lukke munden på alle dem, der tvivlede. Det er kæmpestort, siger Mikkel Qvist til bold.dk. 

Der resterer tre runder af den bedste islandske række, og Breidablik er 11 point foran. 

Mikkel Qvist er noteret for seks kampe i denne sæson.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 3. runde

FT

BRE

0 - 1

REY

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce