Søndag fik Thomas Nørgaard uofficielt trænerdebut for Brøndby IF.
Det kunne vist ikke være gået meget bedre.
Nørgaards mandskab vandt med hele 8-1 over lokalrivalerne fra Hvidovre IF, og det var Brøndby-træneren godt tilfreds med.
- Det er selvfølgelig ekstremt tilfredsstillende, at vi går ud og scorer otte mål i den første træningskamp. Det er klart.
- Men i lige så høj grad, så er jeg tilfreds med, at vi ikke gav Hvidovre meget plads at spille i, og at vi hele tiden var opmærksomme på ikke at åbne rum for dem at spille igennem.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Spillerne har arbejdet virkelig hårdt den seneste uges tid, og det må man sige, at de også fik gjort i varmen i dag.
- Vi har talt meget med spillerne om værdier og det udtryk, jeg gerne ville skabe i kampen, og det synes jeg lykkedes rigtig godt, siger han til klubbens hjemmeside.
Læs mere om Brøndbys store sejr her.

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga


































