2025-11-10 16:34:56

Uheldet fortsætter: Lavia ventes ude i mindst en måned

Romeo Lavia ventes ifølge Sky Sports tidligst at være kampdygtig om en måned. Chelsea-spilleren har været hårdt ramt af skader.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 12. runde

FT

BUR

0 - 2

CHE

30 kampe på knap to og et halvt år. 

Det er Romeo Lavias bekymrende statistik for Chelsea.

Den belgiske midtbanespiller har været hårdt plaget af skader, siden han i sommeren 2023 skiftede til London-klubben fra Southampton.

I sidste uge gik han igen i stykker, da Chelsea gæstede Qarabag i Champions League. Umiddelbart lignede det en muskelskade, da han efter få minutter satte sig i græsset.

Chelsea har endnu ikke meldt noget ud om omfanget af skaden, men nu beretter Sky Sports, at midtbanespilleren ventes at være ukampdygtig i minimum en måned.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Uheldet fortsætter: Lavia ventes ude i mindst en måned
Foto: Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Ifølge mediet er der tale om en lårskade til Romeo Lavia.

Chelsea skal efter landsholdsterminen møde Burnley på udebane i Premier League. Ugen efter venter både Barcelona og Arsenal.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 12. runde

FT

BUR

0 - 2

CHE

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce