2023-12-05 22:26:43

Kvindelandsholdet i tårer efter fiasko: Det er forfærdeligt

Janni Thomsen blev ramt af en ond klump i maven, da det gik op for hende, at Danmark havde smidt OL-drømmen på gulvet i en kæmpe skuffelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Viborg
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 6. runde

FT

DAN

0 - 1

ICE

77'
01
Karolina Lea Vilhjalmsdottir
Mål

Tårerne trillede ned ad kinderne på flere af de danske spillere.

Tirsdag aften måtte Danmark nemlig opgive drømmen om OL, da man dummede sig gevaldigt.

Danmark skulle inden kampen håbe på et pointtab til Tyskland, mens man selv skulle slå Island.

Her gik den første hjem, da tyskerne blot spillede 0-0 mod Wales, men Danmark tabte noget overraskende 0-1 til Island.

Den store nedtur tog derfor hårdt på Janni Thomsen efter slutfløjt.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark (k) -Kvindelandsholdet i tårer efter fiasko: Det er forfærdeligt
Foto: Johnny Pedersen/Johnnypedersen/Ritzau Scanpix

- Jeg har det ufattelig dårligt. Da jeg fik at vide, at Tyskland tabte point, fik jeg den ondeste klump i maven. Det er helt forfærdeligt.

- Vi vidste, at vi skulle bruge tre point. Så det var ligesom gameplanen hele vejen, men når vi nu havde chancerne, føles det jo bare sindssygt tungt, siger en rørt Janni Thomsen til bold.dk.

Hvornår fik du at vide, hvordan den anden kamp endte?

- Det gjorde jeg efter vores. Vi fik et mirakel, så det er bare en ond følelse, når man hører, at vi havde muligheden for at tage førstepladsen.

- Det er helt forfærdeligt. Jeg kan slet ikke beskrive det. Det er en tung klump, så jeg er vanvittigt skuffet og ked af det. Det er synd, at det skulle slukke festen.

Sindssygt berørt efter nedtur

Danmark havde dog chancerne for at tage førstepladsen, da man spillede sig frem til flere muligheder.

Her havde Janni Thomsen selv to kæmpe chancer, som blev brændt, og det var ikke sjovt for den danske profil.

- Det er 100 procent chancer, og det er for dårligt, at jeg ikke satte dem ind. Det er selvfølgelig ekstra surt nu, da det kunne have sendt os et godt stykke på vej.

- Når man får sådan nogle nedture her og taber, som vi gør i dag, gør det vanvittigt ondt.

- Jeg er sindssygt berørt over det, og det kommer til at tage noget tid, inden man sluger den, siger en skuffet Janni Thomsen.

Danmark slutter dermed på andenpladsen i Nations League-gruppen med 12 point, som er et færre end Tyskland på førstepladsen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 6. runde

FT

DAN

0 - 1

ICE

77'
01
Karolina Lea Vilhjalmsdottir
Mål
Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce