Der er i weekenden skrevet historie i Tyskland – nærmere bestemt i Bundesligaen.
Union Berlin har kæmpet med resultaterne i Bundesligaen på det seneste, og det har nu fået konsekvenser for trænerstaben.
Cheftræner Steffen Baumgart er blevet fyret, og det samme gælder assistenttrænerne Danilo de Souza og Kevin McKenna.
I den forbindelse har klubben ansat Marie-Louise Eta som cheftræner for resten af sæsonen, og dermed bliver hun den første kvindelige cheftræner i Bundesligaens historie.
Denne beslutning er blevet hyldet af den danske landstræner for kvinderne.
Jakob Michelsen fortæller til Bold, at det er en positiv udvikling.
- Jeg synes, det er positivt, at vi er kommet dertil, hvor der også er kvinder i topfem-ligaer, der træner, og så håber jeg, at der kommer endnu flere kvindelige toptrænere. Det gør bare, at der er forudsætninger for at få endnu bedre trænere, hvor man kan vælge mellem hele befolkningen - og ikke kun halvdelen, siger han og uddyber:
- Jeg har den holdning, at de bedste spillere og de bedste trænere skal have de bedste jobs. Der skal man ikke skelne til køn, men til kvaliteter. Det gælder spillere, dommere og trænere. Det handler om kvalitet og ikke køn.
Muligt scenarie i Danmark
Marie-Louise Eta har hidtil stået i spidsen for klubbens U19-hold, og i den kommende sæson skal hun være cheftræner for klubbens kvindehold. Michelsen er tydelig i sin analyse af, hvorfor klubben er gået med hende til mændenes hold.
- Det handler primært om, at Union Berlin mener, at hun er den bedst egnet til opgaven, for ellers har de rigeligt med ressourcer til at ansætte en anden. Så hun har bevist sig internt i Union Berlin, hvor hun har gjort det rigtigt godt.
- Der har klubledelsen vurderet, at hun var den bedst mulige kandidat, ligesom når Manchester United på herresiden mener, at den nye træner Michael Carrick var den bedste mulige kandidat til jobbet. Eller når andre klubber skifter trænere, så er det, fordi de vurderer, at de er de bedste. Det har Union Berlin vurderet, at hun er den bedste til at overtage jobbet i den nuværende situation, og det er jo positivt, at det er med til at fremme ligestillingen.
Er det helt utænkeligt, at det kunne ske her i Danmark også?
- Nej, det tror jeg bestemt ikke, at det er. Jeg er helt sikker på, at de danske klubber også kigger på deres projekter og vurderer, hvem der bedst kan løse opgaven.
- Om det så er Per, Poul, Line eller Louise, det er så op til den enkelte klub at vurdere. Ligeså vel er der på dommersiden begyndt at komme kvindelige dommere i de bedste ligaer, så handler det igen om noget og ikke om nogen, som en berømt mand vil sige. Men det handler om kvalitet og ikke køn.
I 2025 udgav DBU en undersøgelse, der kiggede på diversitet i dansk fodbold.
Her var nogle af hovedresultaterne, at 18 procent af trænerne i dansk fodbold er kvinder, og andelen i DBU’s politiske udvalg er steget fra 16 til 20 procent.
Diversitet i dansk fodbold
Klubmiljø
90 % føler sig godt behandlet i deres klub, og 86 % oplever at der er plads til alle.
Køn
18 procent af trænerne i dansk fodbold er kvinder, og andelen i DBU’s politiske udvalg er steget fra 16 til 20 procent.
Dog oplever 71 procent af kvinderne fortsat, at det er lettere at være mand.
Seksualitet
Færre oplever diskriminerende sprog i relation til seksualitet. Tallet er faldet fra 22 procent til 15 procent. Blandt respondenter, der angives at være homoseksuelle, er tallet 40 procent.
Etnicitet
Andelen af fodboldspillere med indvandrerbaggrund er steget fra 10 til 11 procent.
Blandt børn under 15 år er stigningen særlig markant, hvor pigerne er gået fra 2 procent til 9 procent og drengene fra 5 procent til 13 procent, mens andelen af dommere er steget fra 8 til 16 procent.
Funktionsnedsættelser
16 procent rapporterer, at de har en form for funktionsnedsættelse eller helbredsproblem. 6 procent hører diskriminerende sprog relateret til det.
Kilde: Diversiteten i dansk fodbold, DBU
Dog oplever 71 procent af kvinderne fortsat, at det er lettere at være mand i dansk fodbold.
8561 af de adspurgte er mænd, mens 1804 er kvinder.
Frederik Rønnows nye træner har tidligere skrevet historie, da Marie-Louise Eta i november 2023 blev den første kvindelige assistenttræner i Bundesligaen – også med Union Berlin.
Hun fungerede som vikar for den daværende træner Nenad Bjelica, der afsonede en tre-kamps karantæne, under en 1-0-sejr over Darmstadt i januar 2024, og blev dermed den første kvinde til at lede et Bundesliga-hold fra sidelinjen.



Danmark (k)


































