




Der var lagt op til, at Danmark skulle gå ud med æren i behold.
Kvindelandsholdet kunne ikke længere gå videre fra gruppen, men sidste kamp mod Polen skulle kaste tre point af sig, så der kunne sættes et godt punktum for EM 2025.
I stedet blev det Danmarks dårligste EM nogensinde.
Nul point, farvel og tak blev facit for det danske kvindelandshold ved slutrunden i Schweiz.
DBU's fodbolddirektør Peter Møller er selvsagt skuffet over resultaterne, men mener også, at man skal huske nuancerne:
- Det er skuffende. Vi var godt klar over, at Tyskland og Sverige var svære modstandere, mens vi havde forventninger om, at vi kunne slå Polen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selve indsatsen her mod Polen var ikke god nok, så alt i alt er det en skuffende følelse.
Det er Danmarks dårligste EM nogensinde, det må da være mere end bare skuffende?
- Den illusion, om at vi skal komme i en EM-finale, som var tilfældet i 2017, den skal vi kigge langt efter, for vi er langt bagefter.
- De lande, vi sammenligner os med, de rykker massivt, og et af de greb, de bruger, er, at de bedste piger spiller med drengene.
Kan det lade sig gøre at indhente dem? Eller handler det om, at de ikke rigtigt var kommet i gang i 2017?
- Jeg tror, du har fat i noget der. Det spøgelse og den hæmsko, det er, at vi kom i finalen i 2017, gør, at folk tror, at det er vores niveau. Vi andre har godt været klar over, at dem, vi møder, er rigtig stærke.
- Midt i alt det tristessen mener jeg også, det er vigtigt at sige, at dansk fodbold rykker sig. Vi får endnu større klubber, der investerer i kvindefodbold, og det skulle gerne give en bedre liga.
- DBU stiller krav til klubberne via licenssystemet, og vi har flere fuldtidsansatte rundt omkring i klubberne, end vi har haft før. Så vi rykker os, men udfordringen er, at de lande, vi sammenligner os med og gerne vil slå, de rykker sig også, siger Møller.
Peter Møller tager ansvar
DBU-bossen spår, at der venter dansk kvindefodbold en stor opgave i horisonten.
Men den skal ikke kun løses i DBU.
Peter Møller nævner flere gange, at et af de greb, der skal tages fat i, er, at de bedste piger skal spille med drengene. Dét ansvar samt flere andre ting foregår hele vejen fra de små klubber til DBU, mener Møller:
Du siger, at EM-finalen er et spøgelse, der ikke afspejler det reelle niveau, men hvor ser du kvindelandsholdet lige nu?
- Jeg ser kvindelandsholdet på samme sted som med herrelandsholdet. Vi har en drøm om, at vi gerne vil vinde den pokal. Vi har tæt på med kvinderne i 2017, og vi har tæt på med herrerne i 2021.
- Men vi skal også være realistiske om, at lande som Frankrig, Holland, Spanien og Tyskland er større lande, som har en større økonomi.
- Så vi skal stå på tæer, og vi skal erkende, hvor vi står nu, og så skal der sættes en masse i gang. Det bliver en stor opgave, og jeg tager ansvaret for, at resultaterne ikke var gode her ved EM.
- Men ansvaret for at løfte dansk kvindefodbold det skal ligge i hele systemet fra breddeklubberne til klubberne og DBU, afslutter Møller.
Kvindelandsholdet skal i aktion igen til oktober, hvor der venter to opgør mog Finland i Nations League.
Til den tid er det med den nye landstræner Jakob Michelsen i spidsen for Pernille Harder og co.


Danmark (k)
EM 2025





































