1. Division -Sabah lukker ny aftale med dansk specialist
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix
2026-08-26 16:33:44
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Sabah lukker ny aftale med dansk specialist

Den danske indkastspecialist Thomas Grønnemark oplyser, at han har indgået en treårig aftale med Sabah FC.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 20. runde

fredag 28. aug

SAB

vs

PEN

Thomas Grønnemark tager tre år mere som indkasttræner i Sabah FC.

Det bekræfter han selv i et opslag på X.

- Som indkasttræner er jeg rigtig stolt over at være en del af Sabahs rejse, skriver Grønnemark om kontraktforlængelsen og fortsætter.

- Jeg har privilegiet af at arbejde sammen med en fantastisk og åbensindet trænerstab, som ser indkast som en vigtig del af spillet – ikke bare som noget, der sker, når bolden ryger ud af banen.

- Og spillerne er lige så åbensindede. De er villige til at arbejde med hver eneste lille detalje, der kan hjælpe holdet med at præstere bedre. Det gør mit arbejde både lettere og meget sjovere, skriver Grønnemark. 

Thomas Grønnemark har tidligere arbejdet som indkasttræner i Liverpool, mens han også har hjulpet Arsenal.

Sabah FC sikrede tirsdag billetten til Champions Leagues ligafase. Undervejs i kvalifikationen ekspederede mandskabet fra Aserbajdsjan AGF ud. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 20. runde

fredag 28. aug

SAB

vs

PEN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce