2022-12-19 08:26:44

Jesper Lindstrøm og co. hyldet - kåret til årets hold i Tyskland

Eintracht Frankfurt kan runde året af med en stor pris i Tyskland, da de er blevet kåret som årets hold efter blandt andet triumfen i Europa League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FRA

1 - 0

POZ

Det har været et godt år, hvis man holder med Eintracht Frankfurt.

Den tyske klub har nemlig leveret flot i Bundesligaen, mens de også formåede at sikre sig Europa League-titlen tidligere på året, og det er de nu blevet hyldet for.

De har nemlig modtaget en af de største priser inden for tysk sport, da de er blevet kåret til årets hold i 2022, skriver Frankfurt på deres hjemmeside.

- På vegne af hele holdet vil jeg gerne takke jer mange gange for prisen som "Årets hold". Vi tager imod denne pris som Eintracht Frankfurt for alle, der hjalp os med at vinde Europa League i maj.

- Jeg vil også gerne takke alle i Tyskland, som krydsede fingre for os den 18. maj. Det føltes som om, at hele Tyskland var Eintracht-fans, og de hjalp os, siger cheftræner Oliver Glasner.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Jesper Lindstrøm og co. hyldet - kåret til årets hold i Tyskland
Foto: Daniel Roland/AFP/Ritzau Scanpix

Prisen som årets hold er blevet givet siden 1957.

Det er tyske sportsjournalister, som er stemmeberettigede, og det er blot sjette gang i historie, at de har givet prisen til et hold fra Bundesligaen.

Eintracht Frankfurt har aldrig tidligere modtaget kåringen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FRA

1 - 0

POZ

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce