Han indledte sæsonen med at score som indskifter i 4-2-sejren over FC Midjylland, og siden fulgte yderligere 17 kasser, hvilket er nok til at gøre 20-årige Andreas Cornelius til Superliga-topscorer i 2012/13-sæsonen.
- Det er fint nok. 18 mål er godkendt i min første sæson i Superligaen. Men jeg kunne godt have lavet flere, synes jeg. Det må jeg gøre i næste sæson, siger Cornelius til bold.dk og fortsætter:
- Topscorertitlen er en personlig titel, og det er da rigtigt fedt at vinde den. Det er jo vigtigt, jeg som angriber scorer mange mål. Men mesterskabet er helt klart det vigtigste for mig.
De nykårede mestre sluttede sæsonen af med én sejr i de sidste kampe.
- Det er sindssygt flot, at vi afgør det så tidligt, som vi gjorde. Det er måske så meget naturligt, at vi går lidt ned i niveau derefter. Vi kan slappe af, og der sker ikke så meget ved, at vi ikke lige vinder. Det må vi arbejde på, for det kan efterlade et dårligt indtryk. Men overordnet set skal vi være tilfredse, siger landsholdsspilleren.
Cornelius' 18 scoringer fordeler sig med 14 i 20 kampe i efteråret og fire i 12 kampe i foråret. I alt bød sæsonen for Cornelius på 45 kampe og 20 mål. Derudover fire A-landskampe og et mål.
mikael@bold.dk


FC København
3F Superliga































