2025-04-04 14:00:12

FCK's fanklub med stor kritik af pokal-beslutning

FCKFC, som er FC Københavns officielle fanklub, kritiserer Divisionsforeningens plan for pokalfinalen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

FCN

0 - 1

FCK

Hvad skal der ske med pokalfinalen?

Planen har hele tiden været Brøndby Stadion, men det er ikke sikkert længere. 

Divisionsforeningen offentliggjorde onsdag forskellige scenarier, som afhænger af, hvem der kommer i finalen. 

Mødes Brøndby IF-Viborg FF eller Silkeborg IF-Viborg FF, så bliver det som planlagt afholdt på Brøndby Stadion med fuld kapacitet. 

Bliver det derimod et derby mellem Brøndby IF og FC København, så bliver det i stedet med begrænset kapacitet. 

Det sidste scenarie er en finale mellem Silkeborg IF og FC København. I det tilfælde vil kampen blive rykket til MCH Arena. Desuden blev det offentliggjort, at der bliver taget yderligere sikkerhedsforanstaltninger i brug - heriblandt MitID. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Oddset Pokalen -FCK's fanklub med stor kritik af pokal-beslutning
Foto: Andrew Boyers/Reuters/Ritzau Scanpix

Beslutningen, som er taget på baggrund af omfattende ballade ved de seneste derbys, skabte store frustrationer hos Sektion 12, som truer med et pokal-boykot. 

Frustrationer er der også hos FCKFC, som er klubbens officielle fanklub. 

Og det skyldes flere ting. Det gør de klart i et længere skriv på deres hjemmeside. 

- Vi anerkender behovet for sikkerhedsmæssige overvejelser ved store kampe, men vi er skuffede og uforstående over, at fanorganisationer ikke har været en del af processen, der har ført til de valgte løsninger.

- Efter det seneste derby på Brøndby Stadion udtrykte vi bekymring for sikkerheden for vores medrejsende fans på baggrund af gentagne sikkerhedsbrister i og omkring udebaneafsnittet. 

- Endvidere understreger beslutningen om, at F.C. København ikke kan spille finalen på Brøndby Stadion, hvis ikke Brøndby IF er finalemodstander, de velkendte sikkerhedsudfordringer forbundet med kampe afviklet i Brøndby. 

- Det rejser spørgsmålet, hvorvidt det overhovedet var forsvarligt at tildele Brøndby Stadion værtskabet for pokalfinalen.

- Det er derfor bemærkelsesværdigt, at Divisionsforeningen i stedet for at adressere de grundlæggende udfordringer har valgt en model, der indebærer betydelige begrænsninger for fans. 

- Den markante reduktion i kapacitet, det mulige krav om MitID og risikoen for tvungen bustransport vækker spørgsmål om, hvorvidt disse tiltag reelt forbedrer sikkerheden eller blot indskrænker adgangen for de mange fredelige tilskuere, der simpelthen ønsker at deltage i fodboldfesten.

Fanklubben er heller ikke tilfreds med, at finalens placering først findes efter semifinalerne. 

Noget, som Bold spurgte Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, om umiddelbart efter,  nyheden blev offentliggjort. 

- Vi skal melde ud i god tid for myndigheder og andre, og derfor melder vi ud nu, selvom vi ikke kender finaledeltagerne.

- De beslutninger, der er truffet, er, fordi pokalfinalen skal være den kæmpefest, det altid er, og fordi vi har nogle særlige omstændigheder i år med den her beslutning om, at der ikke er udebanetilskuere til derby-kampe.

Thomsen forklarede også, hvorfor FC København og Silkeborg IF ikke skal mødes på Brøndby Stadion. 

- Det er, fordi vi har de her særlige omstændigheder med ingen udebanefans til derby, og så har vi ikke ønsket at bringe FCK alene ud til Brøndby Stadion.

Læs mere her

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

FCN

0 - 1

FCK

Annonce

26 kommentarer

Se kommentarer
Annonce