2024-10-04 12:06:02

Markant FCK-straf: Capo-tårn lukkes efter politikritisk banner

Fodboldens Disciplinærinstans har straffet FC København med lukning af capo-tårnet på Sektion 12 i næste hjemmekamp samt en bøde på 200.000 kr. Dertil har klubben fået et betinget tilskuerforbud på hele eller dele af B-tribunen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 11. runde

FT

SIF

2 - 2

FCK

Brug af pyroteknik og politikritiske bannere får nok en gang konsekvenser for FC København. 

I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at klubben straffes med en bøde på 200.000 kr. samt lukning af capo-tårnet på Sektion 12 i næste hjemmekamp mod Vejle Boldklub den 18. oktober. 

Dertil har FCK fået et betinget tilskuerforbud på hele eller dele af B-tribunen, hvor Sektion 12 befinder sig. 

Den samlede straf er udstukket på baggrund af, at der ved FCK's hjemmekamp mod AaB den 23. september blev afbrændt 30 romerlys og 19 røgbomber, mens der før og under kampen blev vist flere bannere med politikritiske budskaber fra øvre B-tribunen. 

Følgende bannere blev vist under kampen. 

Banner 1: 'Roskilde Festival siden år 2000 … 10 x færre gæster end Superligaen, men: 15+ dødsfald, 100+ voldtægter … og 1000+ anholdelser. Hvornår indføres der register og koncerter uden tilskuere, Peter?' 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Markant FCK-straf: Capo-tårn lukkes efter politikritisk banner
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Banner 2: 'Still not ***’ing police.'

Banner 3: 'Skærpet strafzone for fans. Straffefrihed for betjente? Når DUP'en glemmer, så husker vi. Glem ikke det...' efterfulgt af en navngiven politibetjentens navn.'

I kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at det er det tredje banner, der får konsekvenser, idet 'budskabet har karakter af forfølgelse eller chikane af en enkeltperson og på den baggrund må karakteriseres som uacceptabel adfærd.'

Fodboldens Disciplinærinstans oplyser, at det betingede tilskuerforbud bortfalder, hvis der i FCK's kampe i de kommende 12 måneder ikke sker lignende overtrædelser af reglerne om sikkerhed og orden på stadion.

FCK havde to uger til at appellere kendelsen, men allerede nu har klubben slået fast, at man accepterer straffen med stor ærgrelse. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 11. runde

FT

SIF

2 - 2

FCK

Annonce

125 kommentarer

Se kommentarer
Annonce