2026-02-24 19:12:09

Richardson skifter nummer for Zankas skyld

FC København oplyser, at Amir Richardson har godkendt at skifte nummer, så nyankomne Mathias Zanka Jørgensen kan spille med nummer 25.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCK

1 - 2

RAN

Nummer 25.

Spørger du en FC København-fan, hvem man tænker på, falder svaret prompte: Mathias Zanka Jørgensen.

Indtil tirsdag aften stod det nummer på ryggen af Amir Richardson, men den marokkanske lejesvend har nu sagt ja til i stedet at spille med nummer et andet nummer.

Det oplyser FCK på deres hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Richardson skifter nummer for Zankas skyld
Foto: FCK Media

- I forbindelse med ankomsten har Amir Richardson godkendt at skifte til nummer 23, så Zanka igen kan spille med nummer 25 - det nummer, han altid har optrådt med i FC København, lyder det.

Mathias Zanka Jørgensen kommer til klubben på en aftale frem til sommer, hvor han skal være med til at løse et akut problem i det centrale forsvar.

Den 35-årige dansker fik debut for FC København tilbage i 2007 og er noteret for hele 303 kampe for klubben.

Podcast Cover

Riemer taler ud: Tre årsager kostede os VM

Hattrick | Afsnit 81

En måned efter VM-nedturen taler Brian Riemer nu ud og sætter ord på, hvad der gik galt for Danmark. 

Læs mere
-19:22

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCK

1 - 2

RAN

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce