2026-04-29 13:24:33

FCM-chok: Franculino skadet igen

Franculino fik et tilbageslag i opgøret mod AGF og kan nu risikere at misse resten af sæsonen, fortæller Mike Tullberg til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

mandag 4. maj

FCM

vs

VFF

Franculino er for nylig vendt tilbage til grønsværen efter en drilsk skade, men nu må FC Midtjylland atter undvære Superliga-topscoreren.

Mike Tullberg fortæller således til Viaplay, at den 21-årige angriber har fået et tilbageslag.

- Han har været skadet i rigtig lang tid, men vi syntes, at han havde haft en stigende formkurve i træningen, og han så bedre ud – selvom vi godt ved, at han skulle spilles i form. 

- Han kom ind i Brøndby og var med til at afgøre det, men det så ikke godt ud i Aarhus. Det så heller ikke sådan ud, som det havde set ud til træning. 

- Vi har så efterfølgende fundet ud af, at han ret hurtigt fik et lille tilbageslag i den kamp efter sin indskiftning. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM-chok: Franculino skadet igen
Foto: Ernst Van Norde/Ernstvannorde/Ritzau Scanpix

- Han har trænet individuelt i dag, og så må vi se, om vi når at få ham til rådighed i denne sæson, siger cheftræneren blandt andet.

Hele interviewet med Mike Tullberg kan ses i videoen.

21-årige Franculino står noteret for 55 mål og 13 oplæg i 107 kampe for ulvene.

Podcast Cover

Riemer taler ud: Tre årsager kostede os VM

Hattrick | Afsnit 81

En måned efter VM-nedturen taler Brian Riemer nu ud og sætter ord på, hvad der gik galt for Danmark. 

Læs mere
-19:22

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

mandag 4. maj

FCM

vs

VFF

Annonce

35 kommentarer

Se kommentarer
Annonce