2024-11-07 16:58:12

FCM-duo på fornem talentliste

CIES Football Observatory har lavet en liste over klodens mest værdifulde U21-spillere, og her optræder to FC Midtjylland-spillere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 4. runde

FT

FCS

2 - 0

FCM

Franculino og Dario Osorio imponerer begge stort i FC Midtjylland, og det bliver der lagt mærke til ude i den store fodboldverden.

Det anerkendte analysefirma CIES Football Observatory har således inkluderet de to stortalenter på deres liste over klodens 100 mest værdifulde U21-spillere.

Her optræder Franculino på 74. pladsen med en værdi på 19,5 millioner euro – svarende til 145 millioner danske kroner – mens Osorio indtager 82. pladsen med en værdi på 18 millioner euro, som svarer til cirka 134 millioner danske kroner.

Patrick Dorgu har som den eneste dansker fundet vej til listen, mens Superliga-kendinge som Yankuba Minteh, Andreas Schjelderup, Ibrahim Osman, Orri Oskarsson, Ousmane Diomande også er en del af det fornemme selskab.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM-duo på fornem talentliste
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Listen over de 100 mest værdifulde U21-spillere toppes af Lamine Yamal, der ifølge CIES har en værdi på 180,9 millioner euro, hvilket svarer til svimlende 1,3 milliarder danske kroner.

Du kan se hele listen her

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 4. runde

FT

FCS

2 - 0

FCM

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce