3F Superliga -Brøndby uddeler karantæne på livstid
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
2026-05-24 11:34:58
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Brøndby uddeler karantæne på livstid

Brøndby har givet livstidskarantæne til en person efter en episode med en kørestolsbruger under derbyet mod FC København og har samtidig politianmeldt sagen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Brøndby har uddelt karantæne på livstid til én person efter torsdagens derby mod FC København.

Det sker efter, at en kvinde i kørestol blev hensynsløst forulempet, da en person blandt andet manipulerede med hendes kørestol og hjælpemidler.

Brøndby har efterfølgende politianmeldt sagen og overleveret bevismateriale. Hvad angår de øvrige implicerede i episoden, afventer klubben politiets efterforskning.

Det skriver Brøndby IF på sin hjemmeside.

- Det er en dybt chokerende og uværdig sag, som er komplet uforenelig med alle normer og regler, hvad enten det er på et stadion eller i samfundet generelt. Efter en grundig gennemgang af sagen, er det derfor meget simpelt. 

- En så afstumpet og hensynsløs adfærd medfører en karantæne for livet fra Brøndby Stadion, siger kommunikationsdirektør Søren Hanghøj ifølge klubbens hjemmeside.

Kampen mellem Brøndby og FC København endte med en 3-1-sejr til gæsterne. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Messi skriver historie, Mbappé presser på

Hattrick | Afsnit 116

Lionel Messi er nu den mest scorende spiller i VM-historien, men Kylian Mbappé lod sig ikke imponere længe.

Læs mere
-10:04

Annonce

61 kommentarer

Se kommentarer
Annonce