2025-06-17 15:23:26

Forsinkelse i sidste runde: FCM får bøde og tilskuerstraf

FC Midtjylland er blevet idømt en bøde på 35.000 kroner samt frataget retten til at fylde Sydtribunen på MCH Arena med mere end 50% af kapaciteten til første hjemmekamp i den nye 3F Superliga-sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

36 stykker pyroteknik. 

Så meget nåede FC Midtjyllands hjemmepublikum at få antændt klokken 16:58 - altså akkurat to minutter inden, at sidste 3F Superliga-kamp mod Randers skulle afvikles. 

Det har nu fået konsekvenser, for DBU’s disciplinærinstans har tirsdag eftermiddag idømt midtjyderne en bøde på 35.000 kroner.

Ligeledes bliver FCM frataget retten til at fylde Sydtribunen på MCH Arena med mere end 50% af kapaciteten til første hjemmekamp i den nye 3F Superliga-sæson, hvor OB kommer på besøg.

I sidste spillerunde afviklede FC Midtjylland deres kamp mod Randers på samme tid, som FC København tog imod FC Nordsjælland. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Forsinkelse i sidste runde: FCM får bøde og tilskuerstraf
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Således kunne det have været en fordel for FCM, hvis egen kamp var forsinket, og man således kunne følge med i det, der skete i Parken. 

Forsinkelsen endte dog ikke med at betyde det store, for FCK sikrede mesterskabet på hjemmebane. 

FC Midtjylland er langt fra den eneste 3F Superliga-klub, der tirsdag er blevet idømt en bøde efter brug af pyroteknik. AGF har blandt andre nemlig også fået en tur, hvilket du kan læse mere om her

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce