
Fremad Amager missede torsdag aften en gylden mulighed for at komme tættere på top seks, da de tabte 1-0 til Hobro.
Og aftenens kamp skuffede Mark Gundelach, der ikke mener, at præstationen var god nok fra Fremad Amagers side.
- Jeg synes ikke, det er godt nok. Især i første halvleg. Der mister vi det. Der kommer Hobro foran, og så ved vi, at så er de et hold, der gerne vil stille sig ned. Vi prøver i anden halvleg.
- Vi er også det mest dominerende hold, men det var ikke godt nok. Det var første halvleg, der afgjorde det, vil jeg sige.
Hvordan forklarer man den første halvleg, som I leverer?
- Det er sgu svært at sige. Jeg synes ikke, vi var gode nok på bolden. Vi vinder ikke vores dueller. Vi gemmer os lidt og vil ikke have bolden. Det var mange ting, og det var faktisk ret skuffende, fordi jeg synes ellers, vi har set gode takter i nogle andre kampe, fortæller han til TV3 Sport efter kampen.
Fremad Amager har efter nederlaget fortsat seks point op til top seks i NordicBet Ligaen, og det hul kan blive endnu større, hvis Vendsyssel får point mod Helsingør lørdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Fremad Amager
Betinia Liga
































