2023-06-02 09:34:04

Agger og Jacobsen er færdige i HB Køge

Daniel Agger og Lars Jacobsen stopper i HB Køge. Det meddeler klubben fredag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

HBK

4 - 2

FAM

HB Køge skal have nyt trænerteam, da Daniel Agger og Lars Jacobsen har valgt ikke at fortsætte i næste sæson.

Det meddeler HB Køge fredag formiddag.

Parterne lavede i 2021 en toårig kontrakt med en hensigtserklæring om at forlænge i yderligere en sæson, men det har de valgt at takke nej til.

- Jeg kan kun sige, at Daniel og Lars har arbejdet loyalt i to sæsoner under skiftende og vanskelige forhold. De har været fokuseret på at udvikle spillerne og skabe de bedste resultater. Også den kommende sæson skal vi holde igen og reducere yderligere i spillerbudgettet. Jeg har fuld forståelse for, at Daniel og Lars i det lys mener, at det er tiden at give faklen videre, siger HB Køges direktør, Per Rud.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Agger og Jacobsen er færdige i HB Køge
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

- Projektet har ændret karakter undervejs i forhold til det, vi havde håbet på, da vi har været igennem markante besparelser. Vores ambitioner om at blive en del af topstriden i NordicBet Ligaen har derfor helt naturligt været udfordret.

HB Køge ligger øjeblikket nummer to i nedrykningsspillet med 41 point for 31 kampe.

Klubben forventer at præsentere ny træner i løbet af få dage.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

HBK

4 - 2

FAM

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce