I sidste kunne offentliggjorde HB Køge tilgangen af Frederik Bay, som kommer til klubben fra Helsingør.
I øjeblikket er den 24-årige back på træningslejr med sine nye holdkammerater, og hovedpersonen fortæller til HB Køges hjemmeside, at alle i klubben har taget godt i mod ham.
- Det har været fedt at møde folk. Det er altid spændende, når man skal ud og møde en masse nye mennesker. Alle er super flinke, og det har været nemt at komme ind i truppen, så det har været en positiv oplevelse.
Backen fortæller videre, at der var gået hverdag i den hos Helsingør, derfor er det sundt for den personlige udvikling at prøve sig af i en ny klub.
- Jeg tror, at det at komme i et nyt setup med nye trænere og nye holdkammerater kan være med til at rykke mig. Jeg har været mange år i FC Helsingør, og det var lidt den samme hverdag, og der kan man måske godt i hverdagen glemme at det også handler om udvikling.
- Så jeg tror, det kan være rigtig sundt for mig personligt, at komme et andet sted hen, hvor jeg skal bevise mig selv igen.
Frederik Bay nåede at spille fem sæsoner i Helsingør, han noterede sig for 128 kampe for klubben. Bay har en fortid i FC Københavns ungdomsafdeling.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
HB Køge
Betinia Liga

































