Lasse Sørensen er ny mand i Huddersfield-trøjen.
Den 24-årige dansker har spillet hele sin seniorkarriere i England, hvor han siden 2021 har tørnet ud for Lincoln City, men frem over skal han i stedet spille for Huddersfield Town.
Klubbens sportsdirektør Mark Cartwright glæder sig meget over tilgangen af den danske wingback.
- Lasse er en spiller, som vi hurtigt sammen med cheftræner Michael Duff udså os, og vi har haft en stor appetit på at få aftalen over stregen i god tid forud for pre-season, så vi er glade for at få ham til at skrive under allerede nu.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Med over 100 kampe i Sky Bet League One kender han rækken godt, og han har den arbejdsmoral, Michael har gjort klart, er en af hans prioriteter. Lasse passer til profilen for både den type spiller og person, vi ønsker i klubben fremover.
- Når han ankommer på baggrund af en stærk sæson med Lincoln, er han stadig på vej ind i sin bedste tid som spiller og har alle værktøjerne til at blive en endnu bedre fodboldspiller inden for vores træningsprogram og fysisk præstationsprogram, siger Huddersfield-bossen.
Lasse Sørensen har tidligere spillet for Stoke, MK Dons og Esbjergs ungdomsafdeling. Han kan både spille på midtbanen og som wingback, men har især høstet roser i England for sidstnævnte.
Udover 139 kampe i League One står han også noteret for syv optrædener i Championship samt en enkelt i Premier League.
✍️ We are delighted to announce the permanent signing of Lasse Sorensen from Lincoln City for an undisclosed fee on a three-year contract!Velkommen, Lasse! 🙌 #htafc pic.twitter.com/OcWCNk3gad
— Huddersfield Town (@htafc) June 18, 2024

Huddersfield
League One
































