En skandale er under opsejling i Norge.
Onsdag er syv personer blevet sigtet i forbindelse med en sag om matchfixing i norsk topfodbold. Én person er varetægtsfængslet, bekræfter politiadvokat Sahd Iqbal over for VG.
Ifølge mediet har de syv sigtede alle forbindelser til norsk topfodbold.
Flere af de anholdte er aktive fodboldspillere i Eliteserien, skriver både NRK og VG.
VG gik endda skridtet videre og meldte, at mere end én af dem spiller for Eliteserien-klubben KFUM Oslo.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det har administrerende direktør for KFUM Oslo, Thor-Erik Stenberg, siden bekræftet:
- Det er selvfølgelig en sag, vi tager meget alvorligt. Vi har ikke et godt nok overblik til at kunne kommentere alt, hvad denne sag handler om, men vi kan bekræfte, at to af vores spillere er blevet sigtet i sagen.
- Nu handler det om, at vi gør det muligt for politiet at udføre deres efterforskning på en god måde, og at vi fortsætter den gode dialog, vi har med det norske fodboldforbund og Norsk Toppfotball om sagen, siger Stenberg til VG.
Ifølge VG relaterer sagen sig til gule kort uddelt i kampe, hvor KFUM Oslo har deltaget.
Det norske politi oplyser, at de har foretaget ransagninger på flere adresser og har foretaget flere relevante beslaglæggelser.
KFUM Oslo har spillet i Eliteserien siden 2024.

KFUM Oslo
Norge Eliteserien

































