Ekstraklasa -Niels Frederiksen om dansk landstrænerjob: Man ved aldrig
Foto: David W Cerny/Reuters/Ritzau Scanpix
2026-04-11 21:50:03
Foto: David W Cerny/Reuters/Ritzau Scanpix

Niels Frederiksen om dansk landstrænerjob: Man ved aldrig

På et pressemøde blev danske Niels Frederiksen spurgt ind til sin trænerfremtid, hvor den polske rygtebørs har sat ham i forbindelse med et landstrænerjob for Danmark. Her kom med Lech Poznan-træneren med et længere svar på rygterne. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 28. runde

FT

POZ

3 - 3

GKA

Niels Frederiksens fremtid i Lech Poznan er stadig uvis, eftersom danskeren har kontraktudløb til sommer.

Sådan fortalte Niels Frederiksen tidligere på ugen til Bold, og for nylig skrev Poznans pressechef på X, at der er dialog mellem parterne.

På pressemødet før søndagens opgør mod GKS Katowice blev den danske træner spurgt ind til sin fremtid samt de rygter i den polske presse, der har sat Frederiksen i forbindelse med landstrænerstillingen for det danske landshold. 

- For at være ærlig så tror jeg ikke den situation sker, fordi det danske landshold har en god træner, og han har en lang kontrakt, men selvfølgelig i fodbold ved man aldrig. Men det er fair at sige, at det bliver noget, som vi vil diskutere i kontraktforhandlingerne, men det er ikke kun i forhold til landsholdet, indleder Frederiksen. 

- Det kunne også være en anden klub og nogle gange skal en klub og en træner diskutere hvilke vilkår, der skal være. Det er altid muligt at købe en træner fri fra sin aftale, hvis beløbet er højt nok. Men det bliver selvfølgelig noget, vi skal snakke om en mulig ny kontrakt. 

Derefter forklarer Poznan-træneren, hvad der er vigtigt for både klubben og ham, før de laver en ny aftale. 

- Alt vil være clearet om situationen, hvis vi skriver under på en ny aftale. Det er vigtigt, vi snakker om de ting, så vi ved, hvad vi skal gøre, hvis situationen opstår. 

- Det er selvfølgelig ikke i en klubs interesse at have en træner, der forlader klubben fra den ene dag til den anden dag uden at få noget. Fra trænerens perspektiv vil det være dejligt med noget fleksibilitet i den situation, så det er noget, der er brug for at at blive snakket, og noget vi skal være enige om, før vi laver en aftale. 

Lige nu er det Brian Riemer, der er landstræner for Danmark med kontraktudløb frem til sommeren 2028.

I starten af året blev der spekuleret i en potentiel fyreseddel til Niels Frederiksen, men siden er pilen kun peget i én retning, og det er opad.

Seks af de seneste otte kampe er således blevet vundet, hvilket betyder, at Lech Poznan i skrivende stund topper den bedste polske række. 

Hvis klubben genvinder mesterskabet, bliver det første gang i 33 år, at man har vundet titlen to år i træk.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 28. runde

FT

POZ

3 - 3

GKA

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce