2026-04-05 23:39:48

Bekræftet: Bernardo Silva forlader City

Bernardo Silva stopper i Manchester City efter sæsonen, bekræfter assistenttræner Pep Lijnders.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

CHE

0 - 3

MCI

Efter ni år i Manchester City skal Bernardo Silva videre til sommer.

Kontrakten udløber efter indeværende sæson, og der er løbende blevet skrevet om, at pilen peger i retning af et exit.

Nu bekræfter City-assistenten Pep Lijnders.

- Når han ikke spiller, vil I se, hvor savnet han er, men alle gode historier har en slutning, og jeg håber, han nyder de sidste måneder - der er kun seks uger - og får en god afsked.

- Han fortjener al den opmærksomhed, siger Pep Lijnders ifølge The Guardian.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Bekræftet: Bernardo Silva forlader City
Foto: Andrew Couldridge/Reuters/Ritzau Scanpix

Pep Lijnders kom til Manchester City i sommeren 2025 og har fortid i Liverpool som Jürgen Klopps assistent.

- Tidligere kunne jeg ikke lide ham. Nu elsker jeg ham. Den måde han kan føle kampene, og hvad der er brug for. Der er ikke mange som ham, siger Pep Lijnders.

Siden skiftet fra Monaco i 2017 har Bernardo Silva vundet et hav af titler og står i øjeblikket noteret for præcis 450 kampe for Manchester City.

Den 31-årige portugiser har i denne sæson spillet 43 kampe med tre mål og fem oplæg til følge.

Podcast Cover

Slagsmål og splittelse i Real Madrid

Hattrick | Afsnit 78

Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning. 

Læs mere
-15:12

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

CHE

0 - 3

MCI

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce