2026-08-14 12:15:00

City-indkøb begejstret: Nu spiller jeg med dem

Elliot Anderson er kommet til Manchester City, og det store midtbanetalent ser frem til at skulle spille med holdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Community Shield - Final. runde

FT

ARS

3 - 0

MCI

Den 23-årige Elliot Anderson har de seneste sæsoner stået over for Manchester City som modstander i Premier League.

Nu er rollerne byttet.

Efter skiftet fra Nottingham Forest kan Anderson i stedet se frem til at dele omklædningsrum med flere af de spillere, han tidligere har forsøgt at stoppe på banen.

Anderson fortæller, at han har talt med sin familie om, hvor spændende det bliver at spille sammen med de profiler, han før stod overfor.

- Jeg er glad for at skulle spille sammen med dem og ikke imod dem. Jeg prøver bare at vænne mig til det, siger Elliot Anderson til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -City-indkøb begejstret: Nu spiller jeg med dem
Foto: Agustin Marcarian/Reuters/Ritzau Scanpix

Midtbanetalentet er kommet til City efter et stort VM med England, hvor han blandt andet spillede i semifinalen mod Argentina.

Den korte pause efter VM har dog betydet, at Anderson hurtigt har måtte omstille sig til livet i sin nye klub.

- Jeg har ikke haft meget tid på grund af pausen og VM. Jeg er rigtig glad for at være her nu og vænne mig til den måde, vi spiller på.

Anderson kan få sin debut for City søndag, når klubben møder Arsenal i Community Shield.

Podcast Cover

Riemer lurer på Superliga-kaniner

Hattrick | Afsnit 16

Brian Riemer holdt ekstra godt øje med en række spillere, da FC Midtjylland og FC Nordsjælland mandag aften spillede 2-2.

Læs mere
-17:17

Premier Man

Gør Premier League endnu sjovere

Artiklen fortsætter efter indholdet

Community Shield - Final. runde

FT

ARS

3 - 0

MCI

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce