Lars Pleidrup er bestemt ikke færdig.
Den tidligere Superliga-spiller og nuværende Nykøbing-legende er 41 år, men det får ikke Pleidrup til at lægge støvlerne på hylden.
Nykøbing-ikonet har nemlig valgt at lave en ny aftale med klubben, der gælder til sommeren 2023.
Pleidrup siger til klubbens hjemmeside, at han ser det som en ære at være en del af NordicBet Liga-klubben.
- Jeg har efterhånden skrevet en del kontrakter med NFC, men det er samme store glæde hver gang. Selvom jeg selvfølgelig godt kan mærke, at jeg er blevet 41 år, så har jeg stadig fuldstændig samme motivation for at præstere bedst muligt for klubben, som jeg havde for 10 og 20 år siden.
- Jeg føler mig privilegeret over, at jeg fortsat kan repræsentere klubben også indenfor kridtstregerne, og jeg ser frem til det kommende halvår, siger Pleidrup og fortsætter.
- Efteråret var både personligt og som hold en svær omgang, men jeg både håber og tror på, at det er lagt bag os nu. Jeg føler mig fit, og jeg tror meget på, at vi som hold kommer til at løfte os meget i foråret.
Som Lars Pleidrup kommer ind på, har været et barsk efterår for Nykøbing FC i NordicBet Ligaen. Klubben er nemlig sidst med 10 point efter 17 kampe.
Pleidrup har spillet hele 453 kampe for Nykøbing FC.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Betinia Liga
Nykøbing FC


































