2026-08-31 22:31:40

Randers-angriber drager til Sverige

Randers oplyser på sin hjemmeside, at man sender Amin Al Hamawi til Helsingborgs IF i håb om flere spilleminutter. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

søndag 6. sep

BIF

vs

RAN

Amin Al Hamawi er tilbage i svensk fodbold. 

Mandag bekræfter Randers FC på sin hjemmeside, at man har sendt angriberen på leje til Helsingborgs IF - en aftale, der gælder resten af 2026.

Fodbolddirektør Søren Pedersen er glad for, at Al Hamawi skal finde kampformen andetsteds. 

Angriberen har nemlig været præget af skader, og derfor havde irakeren ikke udsigt til spilletid, bekræfter direktøren til klubbens hjemmeside. 

- Amin har været ramt af nogle skader i sin tid i Randers FC, og det har desværre betydet, at han ikke har fået spillet så mange kampe, som både han og vi havde håbet på. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Randers-angriber drager til Sverige
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- I Helsingborg får han mulighed for at spille kontinuerligt, komme i kampform og få nogle flere minutter i benene i en klub, han kender rigtig godt, fortæller Pedersen til klubbens hjemmeside. 

Al Hamawi har tidligere tørnet ud for netop Helsingborgs IF - både på ungdoms- og seniorniveau.  

Karrieren har indtil videre også budt på ophold i Svenske Sandvikens og polske Wisla Plock. 

Podcast Cover

Travlt i FCK - Moukoko ud og Carrizo ind

Hattrick | Afsnit 9

I dagens Hattrick starter vi med en rækker transfers i FC København. Maher Carrizo er på vej ind, Youssoufa Moukoko på vej ud, og så har klubben forhørt sig på Oliver Sørensen.

Læs mere
-15:10

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

søndag 6. sep

BIF

vs

RAN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce