2026-01-13 14:50:47

Leipzig-stjerner er igen til rådighed

Bundesligaens tredjeplads, RB Leipzig, har en række profiler tilbage fra skader og slutrunde. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 17. runde

FT

RBL

2 - 0

FRE

Yan Diomande, Antonio Nusa, Assan Ouédraogo og Ezechiel Banzuzi er igen klar til kamp for Leipzig. 

Det fortæller RB Leipzig-træneren Ole Werner på et pressemøde tirsdag eftermiddag forud for onsdagens opgør mod Freiburg. 

Den norske landsholdsspiller Antonio Nusa har været ude med en ankelskade i de to seneste Bundesliga-kampe. Den norske profil har indtil videre spillet 12 kampe i denne sæson, hvor han står noteret for et enkelt mål. 

Den anden store profil Yan Diomande, som står noteret for seks mål i 14 kampe, er igen klar til kamp efter at have været med Elfenbenskysten til AFCON. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Leipzig-stjerner er igen til rådighed
Foto: Ronny Hartmann/AFP/Ritzau Scanpix

Leipzig-træner Ole Werner fortæller på pressemødet:

- Yan er tilbage hos os og trænede normalt i dag. I går var rejsen og arbejdsbyrden de sidste par dage stadig mærkbare. I dag har han gjort det bedre, og det er dejligt, at han er tilbage. Han vil være fuldt tilgængelig i morgen, fortæller Leipzig-træneren ifølge klubbens X-profil.

Benny Genrichs, Lukas Klostermann og Johan Bakayoko er fortsat ikke til rådighed for RB Leipzig. 

Podcast Cover

Racisme i topkamp: AGF og FCM uddeler straffe

Hattrick | Afsnit 72

Racistiske tilråb har sat et grimt punktum efter topkampen mellem AGF og FC Midtjylland - og nu reagerer klubberne.

Læs mere
-14:43

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 17. runde

FT

RBL

2 - 0

FRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce