2024-04-12 12:48:00

La Liga-chef: Florentino Perez har for meget indflydelse

La Ligas præsident, Javier Tebas, kritiserer Real Madrids ditto Florentino Perez for at være for indflydelsesrig, hvilket ikke er godt for spansk fodbold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 31. runde

FT

MAL

0 - 1

REA

Krigen mellem La Ligas og Real Madrids præsident er ikke forbi.

Javier Tebas over for Florentino Perez har været en åben krig, hvilket kun har udviklet sig efter forslaget om European Super League samt Real Madrids nederlag i retten mod La Liga i februar måned i en sag om TV-penge.

Tebas er heller ikke tilfreds med Perez, som har alt for meget indflydelse. Ikke kun i fodboldverdenen, men også i Spanien generelt.

- Billedet mod City siger det hele, starter Tebas i interview med Forbes med reference til et billede, hvor Florentino Perez står sammen med flere ministre i Spanien.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -La Liga-chef: Florentino Perez har for meget indflydelse
Foto: Juan Medina/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det var ikke sådan et billede, jeg eksempelvis så på Metropolitano dagen efter. Det er ikke et spørgsmål om frygt. Han er en meget indflydelsesrig person.

- Han har for meget indflydelse. Det er ikke godt for landet eller for fodbolden, siger Javier Tebas.

I samme interview gør Tebas det klart, at han aldrig bliver venner med Florentino Perez, da de rummer samme værdier.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 31. runde

FT

MAL

0 - 1

REA

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce