2026-08-15 10:40:00

Bundgaard tilbage med et brag: Hårdt arbejde giver pote

Oliver Bundgaard er kommet godt fra land i denne sæson efter en lang periode, hvor han har kæmpet hårdt for at komme tilbage på toppen efter en sin korsbåndsskade.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

søndag 23. aug

VFF

vs

FCK

Det går godt for Oliver Bundgaard. 

Viborgs driftssikre back har indledt Superliga-sæsonen med solide præstationer i den grønne trøje med pladser på Rundens Hold, oplæg til mål, og i fredagens 2-1-sejr over AGF havde han næstsidste fod på Mads Søndergaards matchvinderscoring.

Den opadgående formkurve kommer på bagkant af et langt, sejt træk, hvor Oliver Bundgaard har lagt mange timer i genoptræningslokalet for at komme helt tilbage oven på den korsbåndsskade, han pådrog sig i slutningen af 2024.

Efter mere end 450 dage på sidelinjen gjorde den 25-årige forsvarsspiller så comeback i foråret, og nu er han for alvor ved at ramme det niveau, han var på før sit uheld.

- Det var svært at komme ind midt i det hele, hvor ens form ikke er i top, så det har været rigtig godt for mig at starte den her sæson på lige fod med de andre og mærke, at alt det arbejde, jeg har lagt det seneste halvandet år, giver pote, fortæller Oliver Bundgaard til Bold. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Bundgaard tilbage med et brag: Hårdt arbejde giver pote
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Backen vendte tilbage på et tidspunkt, hvor vejen til spilletid naturligvis var blevet sværere, fordi andre spillere havde budt sig til i Bundgaards fravær, men det slog ham ikke ud.

- Jeg er altid meget, meget optimistisk. Jeg gik efter at gøre comeback og tage min startplads tilbage hurtigst muligt, og jeg nåede jo også at få en masse indhop og en kamp fra start, men jeg havde samtidig et par holdkammerater, som gjorde det godt.

- Det er ikke nemt at komme ind og konkurrere mod nogle, der er i topform. Men når det så er sagt, var jeg bare lykkelig for at være tilbage, spille fodbold igen og være en del af konkurrencesituationen.

Oliver Bundgaard er samtidig glad for den tillid, han har mærket fra trænerstaben og fra ledelsen i den svære periode, hvor Viborg ikke var i tvivl om hans betydning og blandt andet forlængede hans aftale frem til sommeren 2028. 

- De har givet mig god plads og den opbakning, der skulle til. De var udmærket klar over, at det hele ikke ville sidde i skabet lige med det samme, så det har været dejligt at mærke deres ro og lyst til at give mig tid til at komme godt tilbage.

Og det er han.

Oliver Bundgaard har fået fuld spilletid sæsonens første fire kampe, hvor det er blevet til to oplæg.

- Jeg havde slet ikke set det komme, og jeg har faktisk heller ikke rigtigt tænkt over det, fordi jeg mest af alt bare har været glad for at være retur på banen. Men det er selvfølgelig et stort skulderklap, og det er virkelig dejligt.

Oliver Bundgaard har spillet 81 kampe for Viborg.

Podcast Cover

Danmark øjner stor Europa-gevinst

Hattrick | Afsnit 174

Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.

Læs mere
-15:25

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

søndag 23. aug

VFF

vs

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce