2026-05-06 08:29:00

Efter semifinale: CL-plads overgår til Shakhtar

Det ligger nu fast, at vinderen af Champions League allerede har kvalificeret sig til næste sæson via ligaen. Pladsen overgår derfor med al sandsynlighed til Shakhtar Donetsk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL - anden semifinale

I morgen d. 7. maj 21:00

CRY

vs

SHA

Vinderen af Champions League får også en plads i den fineste klubturnering næste år.

Efter Arsenals avancement til finalen tirsdag aften ligger det fast, at denne sæsons vinder af Champions League allerede har kvalificeret sig til næste sæson gennem ligaen.

Det er tilfældet for Arsenal, FC Bayern München og Paris Saint-Germain.

Dermed overgår den ekstra Champions League-plads til det hold med flest koefficientpoint, som samtidig vinder sin liga i denne sæson og ville have fået en plads i Champions League-kvalifikationen.

Det bliver efter alt at dømme Shakhtar Donetsk, som snupper den plads. De er meget tæt på at have sikret sig det ukrainske mesterskab.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Efter semifinale: CL-plads overgår til Shakhtar
Foto: Leon Kuegeler/Reuters/Ritzau Scanpix

Både Olympiakos og Rangers ligger over det ukrainske storhold på koefficientpoint, men de to hold ser ikke ud at vinde mesterskabet i deres respektive lande.

FC Midtjylland har også været inde i denne ligning.

De ligger nemlig femtebedst i koefficient-stillingen. De har dog heller ikke kurs mod det danske mesterskab aktuelt.

Podcast Cover

Midtjysk derby sender matchbold til AGF

Hattrick | Afsnit 75

Der var mål, fejl og masser af drama, da det midtjyske derby leverede en vild 3-3’er - og det kan få betydning for guldkampen.

Læs mere
-16:24

Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL - anden semifinale

I morgen d. 7. maj 21:00

CRY

vs

SHA

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce