Silkeborg har brug for en succesoplevelse.
Klubben fra Søhøjlandet har kun samlet to sejre sammen på de seneste seks kampe, og den forgangne søndag måtte man se sig slået i Viborg.
Allerede onsdag skal Silkeborg i ilden igen, når AaB kommer på besøg, og førstnævntes midterforsvarer Pedro Ganchas ved godt, hvad der skal til.
- Vi ved, det bliver en svær kamp, men vi skal fokusere på at gøre vores arbejde og kæmpe for de tre point, fortæller Ganchas til Silkeborg på YouTube.
- Nøglen er at kæmpe for alle bolde og have det rette mindset. Jeg tror, at vi med vores kvalitet og disse ting kan kæmpe for de tre point.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig vil vi gerne vinde og give de tre point til tilskuerne.
Silkeborg har ikke slået AaB i indeværende 3F Superliga-sæson, men det kan blive nødvendigt, hvis man vil holde fast i Viborg, der befinder sig på den altafgørende syvendeplads i nedrykningsspillet.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
3F Superliga




































