Ian Poveda siger farvel til europæisk fodbold.
Den colombianske kantspiller har jagtet gennembruddet i klubber som Chelsea, Arsenal, Barcelona og Manchester City, men nu vender han permanent tilbage til hjemlandet.
Poveda har de sidste 18 måneder været på kontrakt i Sunderland, men også her er gennembruddet udeblevet.
Seks kampe blev det til, og nu rykker han i stedet til Inter Bogotá.
- Efter positive drøftelser med Ian blev vi enige om at imødekomme denne aftale, så han kan forfølge en ny udfordring i sin karriere.
- Vi ønsker ham alt det bedste i dette næste kapitel i Colombia, udtaler Sunderland-direktør Florent Ghisolfi.
Poveda har i første omgang fået kontrakt til sommer i Inter Bogotá.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Premier League
Sunderland Academy































