2025-05-21 11:30:00

Union Berlin forlænger med tysk midtbanetalent

Union Berlin oplyser på deres hjemmeside, at de forlænger kontrakten med 20-årige Aljoscha Kemlein.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Han var fast bestanddel af midtbanen i efteråret, men har været ramt af en fodskade hele foråret.

Men de gode præstationer i efteråret af Aljoscha Kemlein har fået Union Berlin til at forlænge med midtbanemanden.

På deres hjemmeside oplyser klubben, at den 20-årige tysker har fået en lang kontrakt, men de skriver ikke den nøjagtige længde.

- Union er min klub. Jeg voksede og tog de første skridt ind i den professionelle fodboldverden her.

- Jeg er meget motiveret til næste sæson, hvor jeg vil udvikle mig og bidrage på banen. At nå klubbens mål, vokse sammen med holdet og fortsætte rejsen med Union betyder en masse for mig. Jeg kan ikke vente med at komme tilbage i aktion, siger Aljoscha Kemlein til klubbens hjemmeside.

Aljoscha Kemlein fik sin Bundesliga debut tilbage i 2023. I foråret af 2024 var han udlejet til St. Pauli, hvor han var med til at sikre oprykning, inden han vendte tilbage til Union og leverede et stærkt efterår.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce