2026-08-14 21:15:18

Søndergaard var tilbage fra start: Fedt at afgøre kampen

Tilbagevendte Mads Søndergaard scorede to mål, da Viborg slog AGF med 2-1. Det var fedt at afgøre kampen, siger midtbanespilleren til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

VFF

4 - 0

FCK

Mads Søndergaard startede inde for første gang siden april, da Viborg fredag aften tog imod AGF.

Den beslutning kom Viborg-træner Nickolai Lund ikke til at fortryde. Den tilbagevendte midtbanespillere scorede nemlig to mål og blev dermed afgørende for, at Viborg vandt kampen.

Det var derfor en glad Mads Søndergaard, som snakkede med Viaplay efter kampen.

- Det var fedt at være tilbage og fedt at afgøre kampen, så det var en god aften, siger Søndergaard, som blev taget ud lige efter sin scoring, hvilket han er forstående over for.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Søndergaard var tilbage fra start: Fedt at afgøre kampen
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det var fair nok. Jeg var lidt træt, og det er lang tid siden, at jeg har spillet så lang tid.

Viborg har nu syv point efter fire kampe i Superligaen.

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

VFF

4 - 0

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce