Mads Lauritsen har valgt at indstille sin karriere som aktiv fodboldspiller efter denne sæson.
Viborg-forsvareren har længe kæmpet med skader, og derfor stopper han ved kontraktudløb.
Mads Agesen, sportschef i Viborg FF, hylder den 31-årige forsvarer for sin tilgang til livet som fodboldspiller.
- Slår man ord som professionel, hårdtarbejdende og loyal op i ordbogen, så vil der stå Mads Lauritsen ud for de betegnelser. Han er en fantastisk person og har været en vigtig kulturbærer i klubben, så vi er selvfølgelig meget ærgerlige over, at det nu er slut og vi snart skal sige farvel til en værdsat person.
- Mads har været meget seriøs med sin genoptræning, og sideløbende har han brugt de seneste måneder på at lære fra sig i VFF Talent og til de nye og unge spillere i vores førsteholdstrup. Han er et stort forbillede her, og selvom han desværre slet ikke har været på banen i min tid i VFF, så kan jeg selvfølgelig også huske ham som en ærlig og kompromisløs forsvarsspiller.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han er en leder både på og udenfor banen, en forsvarsspiller med stort F - og en type, som alle klubber ønsker at have på sit hold. Vi vil takke ham for indsatsen og håber at fansene sammen med os vil tage pænt afsked på søndag, udtaler Mads Agesen på Viborgs hjemmeside.
Viborg-fansene får mulighed for at hylde Mads Lauritsen inden kampen mod Vejle på søndag.
Mads Lauritsen er noteret for 76 førsteholdskampe for Viborg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga


































