FC København måtte for to år siden vinke farvel til Jeppe Brandrup, der skiftede til Randers FC. Her opnåede han dog ikke den store succes, så i sidste sæson blev han lejet ud til Silkeborg, hvor det ligeledes var småt med spilletid.
Ved udgangen af juni udløb både lejeaftalen med Silkeborg og kontrakten med Randers, så Brandrup har frit kunnet se sig om efter en ny klub. Den har han nu fundet, Lyngby får således de kommende tre år glæde af kantspilleren.
- Jeppe er ved at nå den rette alder som fodboldspiller og passer fint i forhold til vores trup sammensætning, så vi forventer os meget af denne aftale, og længden af aftalen matcher ligeledes i forhold til at bygge et hold der har SAS Liga-potentiale, siger sportschef Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside.
24-årige Brandrup står noteret for 31 kampe for de danske ungdomslandshold.


Lyngby Boldklub
Betinia Liga






















