19-årige Mustafa Hassan, der til dagligt frister en tilværelse i Brøndbys U21-trup, har allerede fået sin debut for klubbens førstehold. Den talentfulde angriber, der kom til Danmark som 13-årig som irakisk kurder, blev tirsdag dansk statsborger, og kan derfor komme i betragtning til de danske ungdomslandshold.
For at det skal ske, skal DBU dog have dispensation for den femårsregel FIFA har indført for spillere, der får nyt statsborgerskab efter de er fyldt 18 år. Det håber man sker i Brøndby, hvor talentchef Kim Vilfort tror, at en eventuel landsholdsdeltagelse vil kunne gavne Hassans udvikling.
- Det vigtigste er, at han er en god fodboldspiller. Men hvis han ydermere kan supplere hans fodboldmæssige udvikling med et par landskampe, så vil det ikke gøre noget, siger Vilfort til Brøndbys hjemmeside.
U-19-landsholdet spiller kvalifikationskampe i maj, så der skal arbejdes hurtigt, hvis Mustafa Hassan skal have en chance for at blive udtaget.
.


Brøndby IF
3F Superliga
CampoBet 2. division































