Midtbanespilleren Lee Carsley når lige præcis ikke at runde kamp nummer 200 for Everton. Den irske midtbanespiller har således valgt ikke at forlænge sin kontrakt med Liverpool-klubben, og er derfor nu en fri mand.
- Lee føler, at han skal være tættere på sin familie, og alle i klubben har forståelse for det. Vi vil takke ham, han har været en fantastisk spiller både på og uden for banen, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, siger manager David Moyes til klubbens hjemmeside.
Lee Carsley oplevede sin karrieres storhedstid, da han og Thomas Gravesen igennem et par år dannede en frygtet midterakse på Evertons hold. Mens Gravesen altså blev solgt til Real Madrid i 2005 blev Carsley, og har frem til nu været en vigtig spiller for David Moyes.


Everton
Premier League





























