International -Silkeborg køber estisk landsholdsspiller
Foto:
2008-01-25 11:55:41
Foto:

Silkeborg køber estisk landsholdsspiller

Den 19-årige estiske angriber Kaimar Saag har skrevet under på en fire-et-halvt år lang kontrakt med Silkeborg. Han kommer til klubben fra JK Tallinna Kalev.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Silkeborg havde tidligere på måneden estiske Kaimar Saag på besøg. Den 19-årige angriber trænede gennem en uge med 1. divisionsholdet, og beviste her, at han har niveauet til at spille sig ind på Silkeborgs hold. Derfor har klubben nu valgt at købe den unge ester af JK Tallinna Kalev.

- Vi var egentlig aldrig i tvivl om, at vi ville have Kaimar, for lige med det samme kunne vi se, at han rummede nogle store og meget spændende kompetencer. Det indtryk forstærkede han så løbende i de dage, hvor han var her, så vi er meget glade for, at vi har sikret os en langvarig aftale med ham, siger træner Peder Knudsen til klubbens hjemmeside.

Kaimar Saag, der her til formiddag har været gennem det obligatoriske lægetjek, glæder sig til at spille i den næstbedste danske række.

- Jeg er glad for, at det hele er faldet på plads, for jeg ser meget frem til at spille i SIF. Jeg synes, at det er en rigtig god klub med gode forhold, hvor jeg er blevet budt meget flot velkommen, så jeg ser frem til at forhåbentlig kunne hjælpe klubben med nogle gode præstationer, siger Saag.

Trods sine bare 19 år, har Saag allerede spillet syv landskampe. Han fik i øvrigt sin debut under den tidligere Silkeborg-træner Viggo Jensen, der på daværende tidspunkt stod i spidsen for det estiske landshold.

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce