3F Superliga -Agent: Spalvis sætter stor pris på AaB
2015-11-02 12:42:01
Foto: Getty Images/Lars Ronborg

Agent: Spalvis sætter stor pris på AaB

Lukas Spalvis er interessant for udenlandske klubber, men litauerens agent fortæller, at Spalvis på ingen måde har travlt med at komme videre, da han stortrives i AaB.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lukas Spalvis sad ude det meste af sidste sæson med et ødelagt korsbånd i det ene knæ, men i denne sæson er han kommet tilbage for fuld musik. I 13 kampe, heraf 11 som starter, har han scoret 11 mål, hvilket gør ham til øjeblikkelig Superliga-topscorer.

Den 21-årige litauer tiltrækker naturligt nok interesse fra større klubber, og han udtalte da også til Nordjyske efter søndagens kamp mod Hobro, at han på sigt gerne vil til en større liga.

Men her og nu trives Spalvis i AaB, og skal han væk, skal muligheden være den helt rette.

- Selvfølgelig vil Lukas en dag gerne prøve sig af på et højere niveau, men hvornår og hvor, er helt åbent. Der er selvfølgelig mange folk, der ringer mig for at spørge til Lukas, men det er vigtigt at analysere situationen grundigt, siger agent Henner Janzen til bold.dk.

- Det handler om, hvad der er godt for spilleren og hvad der ikke er godt for spilleren. Hvad er godt for AaB, og hvad er ikke godt for AaB. I øjeblikket er det rigtig godt for Lukas at være i Aalborg, hvor han spiller fast og scorer mål.

Agenten har jævnligt snakke med Spalvis om, hvordan fremtiden ser ud.

- Jeg var sammen med Lukas i går, og vi analyserede stille og roligt situationen. Det er vigtigt, at vi tager det her step for step, og det er vigtigt at kigge på, hvad Lukas har i Aalborg, og om det, der måtte byde sig til, er bedre end det, siger Janzen.

- Jeg kender AaB og folkene i klubben rigtig godt. Det er en fantastisk klub, hvor spillere udvikler sig godt. Lukas sætter ekstremt meget pris på klubben, og han er rigtig glad for det de gjorde for ham, da han var skadet.

- Det betyder virkelig meget for ham, også at tilhængerne synger sange for ham. Så skal han et andet sted hen, skal det første være efter vi har analyseret muligheden til bunds.

Lukas Spalvis er fast mand på det litauiske landshold, hvor det er blevet til 10 kampe og to scoringer.

jesper@bold.dk

Annonce
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce