2021-01-16 17:39:53

AGF ansætter Mølby som ny assistent

Johnny Mølby overtager jobbet som assistenttræner i AGF efter Lars Friis, som skifter til Viborg.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lars Friis skal være cheftræner i Viborg FF, og han bliver i AGF erstattet af Johnny Mølby.

Det meddeler AGF på klubbens hjemmeside.

- Vi er rigtig glade for, at det er lykkes os at tiltrække Johnny Mølby til trænerstaben med kort varsel, siger AGF-direktør Jacob Nielsen og fortsætter:

- Han kender klubben fra tidligere - både som spiller og som assistenttræner, og da han efterfølgende har oparbejdet en enorm erfaring såvel i 3F Superligaen som i udlandet, er vi fortrøstningsfulde ved et trænerskifte så tæt på sæsonstarten.

- Vi står som bekendt stadig uden sportschef, så opgaven med at sammensætte træner-teamet og den sportslige stab skal på længere sigt ligge hos vedkommende. Derfor giver det bedst mening med en kortere aftale i første omgang. 

- Det kan sagtens være Johnny skal fortsætte, men det bør vi give en kommende sportschef indflydelse på, og med Johnnys store erfaring, så kommer han meget hurtigt ind i jobbet, siger Jacob Nielsen.

Johnny Mølby spillede som aktiv godt 70 kampe i AGF-trøjen, mens han også i en periode var assistenttræner i klubben.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

20 kommentarer

Se kommentarer
Annonce