


AGF havde drømme om Champions League, men nu peger det i stedet for i retning mod Conference League.
Aarhusianerne skal nemlig møde Benfica i playoff-runden i Europa League.
Selv om det portugiserne på forhånd er favoritter, så har AGF mulighed for at gå videre.
Det fastslog Sebastian Jørgensen efter fredagens 1-2-nederlag mod Viborg.
- Benfica er et godt hold. Det ved vi, selv om vi ikke har set så meget video på dem endnu.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi skal ned for at se, hvad vi kan gøre dernede, og forhåbentlig får vi ikke en alt for stor afklapsning. Det skal gerne være i live i Randers.
- Det skal være minimum, og så må vi se, hvad vi kan få ud af det. Det bliver spændende.
Så I tror på, at I kan gå videre?
- Selvfølgelig tror vi på det. Ellers havde vi ikke spillet fodbold. Selv om det er en stor europæisk klub, vil vi gøre alt, hvad vi kan, siger kantspilleren.
Det er torsdag klokken 21, at AGF skal møde Benfica på udebane. Returopgøret spilles ugen efter i Randers.

Danmark øjner stor Europa-gevinst
Hattrick | Afsnit 174Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.
Læs mere
AGF
3F Superliga


































